طراحی و سیاه قلم

سیاه قلم

سیاه قلم از انواع نقاشی است که بیشتر با طیف رنگ سیاه سر و کار دارد. سیاه قلم با پودر ذغال و انواع مدادهای طراحی و مقوا بهترین و زیباترین طراحی ها را می توان با سیاه قلم کشید هنر سیاه قلم صبوری و حوصله خاص خود را می طلبد که با آرامش و صبر بتوان تمام خطوط و ریزه کاری های طرح را کشید و قدرت یک هنرمند را به تصویر کشید سیاه قلم از پرطرفدارترین انواع نقاشی است.

طراحی سیاه قلم
طراحی و سیاه قلم بسیار دلنشین است.

معنی سیاه قلم

معنی سیاه‌قلم (chiaroscuro) را میتوان از روی اسمش کاملا متوجه شد که منظور از سیاه قلم نقاشی با رنگ سیاه را میرساند . و کاملا درست است سیاه قلم سبکی از نقاشی است که در آن تنها از طیف رنگی سیاه و از رنگ سفید استفاده می شود . در سیاه قلم برای نقاشی از مداد های سیاه , پودر ذغال , مداد کنته , پودر گرافیت , محو کن , براشرها (قلمو های مخصوص) ،انواع پاکن ها و. . . کمک می گیرند، که بیشترین استفاده از مداد های سیاه، کنته و ذغال است که به طور معمول در سبک هایپر رئال (hyper realstic) و فرا واقع گرا یا سورئال از این تکنیک اسفاده میشود . در سیاه قلم از دو روش معمول سایه زنی و هاشور زنی استقبال شده است.

تاریخچه نقاشی سیاه قلم

برخی از افراد نام سیاه قلم را منصوب به محمد بن محمود شاه خیام می‌دانند که در دوران بایسنقر میرزا نقاشی نام آور بود. البته دلیل این نام گذاری به خاطر لقب این فرد که محمد سیاه قلم است باز می‌گردد.

البته بعضی افراد نیز بنیان گذار سیاه قلم را یکی از شاگردان استاد بزرگ نقاشی، کمال الملک می‌دانند که در آن زمان با استفاده از قلم مو، با ترکیب ذغال و مل روی کاغذ را نقاشی می‌ کردند.

تاریخچه نقاشی سیاه قلم و زمان شروع آن را می‌توان تقریبا با شروع نگارگری ایرانی هم زمان و هم دوره دانست و این یعنی تقریبا از زمان قرن هفتم هجری قمری این شیوه هنری یعنی سیاه قلم میان هنرمندان رواج داشته است.

انواع ذغال و کاربردهای آن در طراحی سیاه قلم

نوع اول، زغال هایی هستند که به شکل چوب فشرده در سیاه قلم مورد استفاده قرار می‌گیرند که خود این نوع می‌تواند سخت یا نرم باشد. مداد هایی نیز وجود دارند که به جای مغز گرافیتی، از زغال به عنوان مغزی استفاده کرده اند و به آن ها زغال مدادی گفته می‌شود. این مداد ها قابلیت این را دارند که مانند مداد عادی تراش شوند و مناسب قسمت هایی از نقاشی سیاه قلم هستند که در آن ها نیاز به ایجاد ظرافت بیشتری نسبت به سایر نقاط است. زغال های بید و همچنین پودر زغال از نوع زغال های نرم هستند که برای استفاده از پودر زغال باید آن را همراه با قلم مو در طراحی های سیاه قلم به کار ببرید. به طور کلی زغال های سخت برای ایجاد رنگ سیاه بسیار تیره در سیاه قلم و زغال های نرم تر برای ایجاد طیف خاکستری مورد استفاده در سیاه قلم قرار می‌گیرند.

سیاه قلم
سیاه قلم از انواع نقاشی است

مداد کنته چیست ؟

مداد کنته به انگلیسی Conte Drawing Pencil یک نوع مداد ترسیم در نقاشی سیاه قلم است که از ترکیب پودر گرافیت یا زغال با موم یا خاک رس به صورت فشرده شده و با سطح مقطع مربع در آمده و داخل یک بدنه نگهدارنده از جنس چوب قرار گرفته است. این نوع مداد برای اولین بار در سال ۱۷۹۵ توسط نیکلاس ژاک کنته و به درخواست لازار کارنو ریاضی دان فرانسوی و رئیس مجلس سفلای فرانسه اختراع شد.

جمهوری فرانسه در آن زمان تحت محاصره بود و امکان واردات حجم زیادی از گرافیت از بریتانیا که منبع اصلی تولید گرافیت بود را نداشت. کارنو از کنته خواست تا مدادی بسازد که به مواد اولیه خارجی وابستگی کمتری داشته باشد. پس از چند روز تحقیق و آزمایش، کنته ایده ترکیب پودر گرافیت با خاک رس و فشرده سازی آن بین دو قطعه چوب به صورت یک استوانه کامل را مطرح کرد.

نتیجه گیری در سیاه قلم

سیاه قلم انواع متفاوتی دارد که هر کدام از آنها طرفداران خاص خود را دارند اما در کل اصل سیاه قلم کار با مداد و قلمو و پودر زغال و رنگهای سیاه و سفید است. پس اگر علاقه مند هستید به این هنر برای آموزش سیاه قلم حتماً اقدام کنید.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.