تابلو فرش

بافت تابلو فرش

فرش بافی از قدیمی ترین هنرهای باستانی ایرانیان می باشد که ابتدا در روستاها و بعدها در شهرها هم بافت آن رونق گرفت و تبدیل به یک هنر مهم برای ایرانیان شد که از تنوع و طرح بسیار زیادی در ایران برخوردار است و طرفداران زیادی در دنیا دارد مخصوصاً فرش ایرانی به دلیل تنوع در رنگ فرش ها و قدمت بالای فرش ایرانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

تابلو فرش چیست ؟

تابلو فرش ، تکه‌هایی کوچک از فرش هستند که قاب می‌شوند و به دیوارها آویخته می‌گردند ؛ این فرش ها بیشتر جنبه‌ تزئینی دارند و به خانه‌ها رنگ ، اصالت و زیبایی می‌بخشند. تابلو فرش به خصوص در سبک کلاسیک ( یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی ) از عناصر ویژه و منحصر به فرد زیباسازی داخل خانه‌هاست. شاید بتوان تابلو فرش های جادویی و رنگین را یکی از مفهومی‌ترین تزئینی‌ها دانست ؛ یعنی یک شی زینتی که تاریخ ، معنا ، فرهنگ و اصالت ایرانی را در خود جای داده است.

تاریخچه تابلو فرش

فرش ها و تابلوهای فرش در طول تاریخ چون انسانی رشد کرده‌اند ، توسعه یافته‌اند و به تکامل رسیده‌اند و به همین دلیل است که هر دوره‌ تاریخ در فرش‌های زمانش ثبت شده است. تاریخچه فرش بافی رشد ، گسترش و توسعه‌ آن به سده‌ پنجم پیش از میلاد باز می‌گردد. هرچند  فرش بافی در دوره‌ هخامنشی بسیار مورد توجه بود اما شواهد حاکی از آن است که در دوره‌ ساسانی بافت تابلو فرش رونق گرفته است چراکه فرش مشهور بهارستان یا همان بهار خسرو مربوط به دوران ساسانی است که توسط اعراب به غنیمت برده شد.

همان‌طور که شاید بارها شنیده‌اید بهترین فرش‌های ماشینی در کارخانه‌های کاشان بافته می‌شوند که از نظر نوع نخ ، تراکم ، شانه و… مرغوب ، با کیفیت و زیبا هستند ؛ فرش‌های کوچک قاب شده نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

تفاوت تابلو فرش و فرش های معمولی

از آنجا که بافت تابلو فرش نسبت به فرش های معمولی زمان بیشتری می برد مسلماً ظریف تر نیز هست. تابلوفرش کالایی تشریفاتی و تجملی است که در خود ایران که تولیدکننده اصلی است طرفدار چندانی ندارد، چون مخصوص طبقه متوسط به بالاست و در سبد مصرفی هر خانواری قرار نمی گیرد. البته طی چند سال اخیر به خاطر قیمت کمتر آن به نسبت فرش دستباف، تا اندازه ای به طرفداران آن اضافه شده و مردم بیشتر تابلوفرش خریداری می کنند، بنابراین بیشترین حجم درآمدزایی به صادرات آن مربوط می شود. در کل بیش از 80درصد تابلوفرش های بافته شده صادر می شوند که بیشتر به کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، سوییس، هلند و لوکزامبورگ و شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس است.

دقت در انتخاب تابلوها فرش ها

در انتخاب تابلو فرش به خصوص تابلوهای دستباف باید دقت نمایید زیرا این تابلوها به خاطر عدم توجه و بی‌دقتی در بافت ممکن است ایرادهایی داشته باشند که از زیبایی آنها به مراتب می‌کاهد.

از جمله عیب‌های این تابلو فرش ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • عدم اصالت طرح یا نقشه
  • کجی آنکه در بافت ایجاد شده است
  • عدم کیفیت نخ استفاده شده در بافت تابلو فرش
  • عدم یکنواختی و نامنظم بودن اندازه‌های تابلوفرش

نتیجه گیری در مورد تابلو فرش

بهترین فرش‌های ماشینی در کارخانه‌های کاشان بافته می‌شوند که از نظر نوع نخ ، تراکم ، شانه و… مرغوب ، با کیفیت و زیبا هستند ؛ فرش‌های کوچک قاب شده نیز از این قاعده مستثنی نیستند.در جمع‌بندی نهایی باید گفت که نوع فرش دستباف این تابلوها گرما ، جذابیت و جادو را به دیوار خانه‌ها می‌آورند ؛ می‌توان ساعت‌ها آنها را تماشا کرد و به احساس بافنده حین بافتنشان پی برد اما نوع فرش ماشینی آن نیز در صورت حفظ کیفیت در تهیه ، زیبا هستند و قیمتی ارزانتر و مناسب‌تر دارند.

تابلو فرش مرغ و خروس

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.